Kontakt

Kupno działki rolnej powyżej 30 arów bez zgody KOWR!

12 marca 2019 roku rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego!

Oznacza to, że osoba niebędąca rolnikiem lub niespełniająca warunków, o których mowa w pierwotnym brzmieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego będzie mogła nabyć działkę o większej powierzchni - 1 ha.

Od 30 kwietnia 2016 roku w wyniku przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego ograniczony został obrót ziemią rolną, czyli m.in. działkami objętymi w planie zagospodarowania przestrzennego jako rolne, lub budowalno-rolne. Jeżeli nieruchomość przekraczała powierzchnię 30 arów, należało uzyskać decyzję Dyrektora KOWR, co wiązało się z dość długą procedurą i ostatecznie prowadziło do wydania decyzji w postaci zgody lub jej braku na zakup takiej działki.

Spowodowało to zwolnienie obrotu takimi nieruchomościami, gdyż dotyczyło to nie tylko samych działek ale również nieruchomości już zabudowanych.

Powiększenie kryterium powierzchni to bardzo dobra wiadomość i wiele osób, które marzyły o domu na nieco większej działce mogą teraz poszerzyć zainteresowanie i nabyć nieruchomość w krótszym czasie.

Dodatkową zmianą jest skrócenie z 10 do 5 lat okresu przez który nabywca nieruchomości rolnej (lub domu na działce, która w części objęta jest planem zagospodarowania jako rolna) jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne i nie może jej sprzedać ani oddać w posiadanie innym podmiotom.

Oferty działek znajdziesz na naszej stronie.

Autor Aneta Nowak Dyrektor Oddziału PÓŁNOC Nieruchomości Kraków   [su_button url="http://www.polnoc.pl/franczyza/franczyza-polnoc-nieruchomosci/" target="blank" background="#001841" size="4" center="yes" radius="0"] Dołącz do nas i otwórz własne biuro nieruchomości[/su_button]

Dołącz do zespołu Północy

Dołącz do nas i otwórz własne biuro nieruchomości Dowiedz się więcej