Dziś rozpoczynamy cykl „Cotygodniowy przegląd prasy z PÓŁNOC Nieruchomości”. W każdą środę opublikujemy kilka najważniejszych informacji branżowych z minionego tygodnia. Serdecznie zapraszamy do śledzenia i czytania polecanych przez nas informacji.
Zmiany były, ale bez rewolucji „Mieszkanie dla młodych”, Rekomendacja S, obowiązkowy wkład własny, obniżki stóp procentowych? Co wpłynęło na rynek kredytów hipotecznych najmocniej? 2014 rok na rynku "hipotek", mimo wcześniejszych zapowiedzi o rewolucji, upłynął dosyć spokojnie, chociaż obfitował w wiele ważnych zmian. Jednak żadna z nowych regulacji nie wywróciła rynku do góry nogami.O zmianach na rynku nieruchomości w 2015 roku pisze Grażyna Błaszczak w Rzeczpospolitej.
Ruszyło “Mieszkanie na wynajem”. Bardziej opłacalne niż kredyt? Zachęcamy do obejrzenia dyskusji na temat wynajmu mieszkania od państwa. Film znajduje się tutaj.
Ponad połowa wszystkich nowych mieszkań sprzedaje się za gotówkę Krajowe firmy deweloperskie nie są całkowicie uzależnione od koniunktury panującej na rynku kredytowym. Sporą część popytu na nowe mieszkania generują tzw. klienci gotówkowi. W największych miastach osoby kupujące lokale za własne środki zapewniają deweloperom wyższe przychody niż kredytobiorcy. Wzrost udziału transakcji gotówkowych prawdopodobnie był związany z obniżkami stóp procentowych NBP. Mało imponujące oprocentowanie lokat nadal zachęca do zakupu mieszkań na wynajem. Wzmożone zainteresowanie inwestorów można zaobserwować głównie w krajowych metropoliach. Dodatni wpływ tego czynnika na odsetek transakcji gotówkowych częściowo jest równoważony przez program MdM. Rządowe dopłaty w 2014 r. o kilka procent zwiększyły liczbę udzielonych kredytów hipotecznych. Więcej szczegółów w tym temacie znajduje się w serwisie finanse.wp.pl
Tanieją mieszkania w całej Polsce Miasta, w których cena mieszkania przekracza 5 tys. zł za m kw., to enklawy. W wielu miastach używane mieszkanie można kupić nawet za połowę tej kwoty. Więcej szczegółów znajduje się tutaj.