Kolejny raz w tym miesiącu profesjonalista z naszej sieci występuje w roli eksperta dla Rzeczpospolitej. Tym razem Renata Sadowa Dyrektor oddziału Wrocław II odpowiedziała na pytania dotyczące wrocławskiego rynku wtórnego w tzw. zagłębiach mieszkaniowych, gdzie powstaje najwięcej mieszkań deweloperskich.
Tam, gdzie powstaje wiele nowych inwestycji, ceny starszych mieszkań, głównie z wielkiej płyty, spadają.
We Wrocławiu jest kilka miejsc, gdzie powstają zagłębia mieszkaniowe. Intensywnie rozwija się południe miasta. Osiedla powstają przy ul. Buforowej na Jagodnie, na Partynicach i w przyległej do Wrocławia Wysokiej i w Iwinach. Sprzyjają temu plany przebudowy ul. Buforowej, po której ma kursować tramwaj.
Na Brochowie rozbudowują się TBS-y. Ciekawe budynki powstały na ul. Smardzowskiej. Nowe inwestycje mamy też w centrum miasta. Duże inwestycje deweloperskie są prowadzone na Sołtysowicach, Stabłowicach, Kamieńskiego. Budynki rosną w oczach.
Deweloperzy odkrywają nowe miejsca pod budownictwo mieszkaniowe. Sprzyjają temu miejskie inwestycje w infrastrukturę. Powstawanie nowych mieszkań w ostatnich latach nie miało większego wpływu na ceny mieszkań na rynku wtórnym. Zmiany wahają się o 1–2 proc.
Duża część klientów wybiera stare, sprawdzone lokalizacje i istniejące budownictwo. Być może duża liczba inwestycji wpłynie w przyszłości na spadek cen na rynku wtórnym. Konkurencję cenową wśród deweloperów trudno zauważyć. Wpływ na ceny mieszkań mają lokalizacja, standard wykończenia i koszty inwestycji.
Po więcej szczegółów zapraszamy do zapoznania się całym artykułem, który jest zamieszczony tutaj.