Kontakt

Ceny mieszkań idą w górę, a liczba ofert na rynku nieruchomości maleje

Sytuacja na rynku nieruchomości z miesiąca na miesiąc się zmienia. Wielu klientów zastanawia się, czy jest to dobry moment na zakup mieszkania. Mogłoby się wydawać, że ciągłe podwyższanie od października 2021 roku stóp procentowych, spowoduje spadek cen mieszkań, a przez zmniejszenie popytu „bańka mieszkaniowa” mogłaby pęknąć, jednak sytuacja ma się nieco inaczej. Zjawisko jakie można zaobserwować na rynku nieruchomości, przekłada się na sytuację, w której ceny mieszkań idą w górę, a liczba ofert maleje. 

W raporcie opublikowanym przez Narodowy Bank Polski, na temat cen transakcyjnych, wynika, że w I kwartale 2022 roku, ceny prawie we wszystkich badanych miastach wzrosły. W raporcie opublikowanym na koniec maja 2022 roku przez Expander i Rentier.io, możemy przeczytać: „Nasze dane o cenach podawanych w ofertach sprzedaży opublikowanych w kwietniu również pokazują przewagę wzrostów”.

Z raportu Expander i Rentier.io można wywnioskować, że od kwietnia ubiegłego roku, do marca 2022 roku, ceny mieszkań wzrosły w 11 z 17 badanych miastach. Niewielkie spadki zauważono w Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Lublinie i Szczecinie.

Jak podają analitycy: „W porównaniu do poziomu sprzed roku ceny ofertowe mieszkań wzrosły średnio o 17,6%. Tym samym pozwoliły ochronić kapitał przed inflacją, która w kwietniu wyniosła 12,4% r/r. Największe wzrosty rok do roku odnotowaliśmy w Białymstoku (+27%), Radomiu (+23%), a także w Szczecinie (+22%). Najmniejsze odnotowaliśmy w Katowicach (9%), Częstochowie (11%) i Bydgoszczy (12%). Wśród badanych przez nas 17 miast, w żadnym ceny nie były niższe niż przed rokiem.”

Z cenami mieszkań dzieje się coś niepokojącego. Miało być odwrotnie

Jeśli chodzi o liczebność ofert nieruchomości na portalach to z przeprowadzonych badań wynika, że liczba wszystkich aktywnych ofert w badanych miastach spadła z 106,9 tys. do 102,2 tys., a nowych – z 42,6 tys. do 33,6 tys. Dane te dotyczą unikalnych ofert, czyli po usunięciu duplikatów tych samych mieszkań. „To kolejna zła informacja dla osób, które spodziewają się spadków w wyniku przewagi podaży nad popytem. Musimy jednak dodać, że szanse na wynegocjowanie ceny niższej niż ta w ofercie są obecnie zdecydowanie wyższe niż jeszcze kilka miesięcy temu.” – dodają autorzy raportu.

Z przygotowanego raportu również można wywnioskować, że mediana cen mieszkań za m2 w kwietniu 2022 roku, jest najwyższa w Warszawie – to 13,1 tys. zł, następnie w Krakowie – 11,5 tys. zł oraz w Gdańsku – 11,4 tys. zł. Z kolei najtańsze mieszkania dostępne są w Częstochowie – 6,1 tys. zł, w Sosnowcu – 6,2 tys. zł, a także w Radomiu – 6,6 tys. zł.

Źródło: https://www.expander.pl/raport-expandera-i-rentier-io-ceny-mieszkan-maj-2022/

Dołącz do zespołu Północy

Dołącz do nas i otwórz własne biuro nieruchomości Dowiedz się więcej