W cotygodniowym przeglądzie prasy z PÓŁNOC Nieruchomości przedstawiamy najciekawsze wydarzenia minionego tygodnia:
Będzie ulga dla kredytobiorców
Mimo zimowej aury za oknem, kredytobiorców rozgrzewają informacje dotyczące pomocy "frankowiczom" i uniknięcia destabilizacji systemu bankowego po skoku kursu szwajcarskiej waluty.
Dziennikarze TVN Biznes i Świat postanowili podsumować najważniejsze rzeczy, które należy wiedzieć w obecnej sytuacji. Informacje na ten temat można znaleźć tutaj.
Pozwolenie na budowę domu nie będzie potrzebne. Sejm uchwalił nowelizację Prawa budowlanego
Nowela Prawa budowlanego znosi wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów. W takich przypadkach konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualny sprzeciw (za: gazetaprawna.pl)
Zasady zwolnień z podatków lokalnych w 2015 roku
Poprzez zwolnienia z opłacania podatków od nieruchomości czy od środków transportowych gminy chcą zachęcić przedsiębiorców do zakładania firm i inwestowania na swoim terenie. Nowe rozporządzenie określające zasady zwolnień w latach 2015-2020 czeka na publikację. Więcej szczegółów w tym temacie znajduje się w serwisie bankier.pl
Masz 5 lat rękojmi - śpij spokojnie
Podejmując decyzję o nabyciu nieruchomości, pod uwagę należy wziąć szereg czynników. Przede wszystkim, obierając kierunek poszukiwań warto wiedzieć o korzystnych zmianach w przepisach, dzięki którym rynek pierwotny może okazać się o wiele bardziej atrakcyjnym tropem.
Z końcem grudnia ubiegłego roku weszła w życie ustawa o wydłużonej do pięciu lat rękojmi na wady fizyczne mieszkań w stanie deweloperskim. Co to oznacza w praktyce? Dzięki tej ustawie, kupując nowe mieszkanie nabywca może spać spokojnie, bo w przypadku pojawienia się usterek pod postacią np. pękniętej ściany, wykonawca zobowiązany jest do ich usunięcia w ramach gwarancji. Dotychczas okres ten wynosił dwa lata. Aby dowiedzieć się więcej w tym temacie należy kliknąć tutaj.