Od kilku lat sukcesywnie wzrastają wymogi dotyczące minimalnego wkładu własnego przy udzielaniu kredytów hipotecznych. W 2014 roku banki wymagały 5%, w kolejnych lata 10% i 15% wkładu.
Analizy wskazują, że ponad połowa osób kupujących nieruchomości w pierwszym kwartale 2016 roku dysponowała środkami własnymi na poziomie 20% i sukcesywnie spadał udział kredytów z mniejszym wkładem. Przyczyniła się do tego m.in. popularność programu MDM oraz zwiększone zainteresowanie zakupem mieszkań na cele inwestycyjne, bardzo niskim oprocentowaniem lokat bankowych.
Pamiętać należy, że obecnie dopuszczone jest tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego co oznacza, że większość banków udziela kredytu w wysokości 90% zakupionej nieruchomości pod warunkiem ubezpieczenia brakujących 5%. Część banków pokrywa cała składkę ubezpieczeniową, w innych koszt ubezpieczenia uwzględniany jest w racie kredytowej. Komisja nadzoru finansowego dopuszczę podobne rozwiązania w nadchodzącym roku pytanie czy z tej możliwości w dalszym ciągu będą korzystać banki.
Zgodnie z rekomendacją "S" Komisji Nadzoru Finansowego od 1 stycznia 2017 r banki będę udzielać kredytów w wysokości 80 % i przyszły rok pokaże jak kredytobiorcy radzą sobie z nowymi wymaganiami.
Przypominamy więc wszystkim zainteresowanym zakupem nieruchomości, że pozostał miesiąc na zakup nieruchomości finansowanej kredytem hipotecznym na zasadach obowiązujących w 2016 r.
Joanna Jakimowicz Manager ds. rozwoju sieci i marketingu