Kontakt

Otwarcie nowego oddziału PÓŁNOC Nieruchomości Wołomin!

W dniu 3 sierpnia 2022 roku odbyło się uroczyste otwarcie oddziału Północ Nieruchomości Wołomin.

W uroczystości udział wzięli gospodarze – Właściciel oddziału Michał Birek oraz zaproszeni goście – z ramienia centrali Manager ds. rozwoju sieci i marketingu – Rafał Wojdyła. 

O tym, co skłoniło w wyborze franczyzowego modelu biznesowego i otworzeniu biura nieruchomości, opowiada właściciel powstającego oddziału PÓŁNOC NIERUCHOMOŚCI Wołomin, mieszczącego się przy ulicy Ogrodowej 6.

Dlaczego zdecydowałeś się na karierę akurat w nieruchomościach? Czy opowiesz nam, jak wyglądały Twoje początki?

Na rynku nieruchomości działam już od 6 lat, początkowo zajmując się podnajmem mieszkań na pokoje. Po drodze zrobiłem kilka tzw. flipów. Stałem się też częstym bywalcem na spotkaniach dla inwestorów w nieruchomości. W ten sposób zacząłem kojarzyć ze sobą strony chcące zrobić interes. Pomyślałem wtedy: Czemu by nie spróbować swoich sił jako pośrednik? Dodatkowym motywatorem było dostrzeżenie luki na rynku lokalnym. Jakość obsługi większości pośredników, których spotykałem na swojej drodze, pozostawiała naprawdę wiele do życzenia. Uznałem, że brakuje u nas agenta nieruchomości z prawdziwego zdarzenia i wtedy postanowiłem takim zostać. ;)

Już od dwóch lat działałeś jako Mobilny Doradca w Północ Nieruchomości. Jak przebiegał dzień w takim systemie pracy?

To zależało od dnia, nie było typowego schematu. Praca jest bardzo dynamiczna. Jednego dnia, cały dzień spędzałem na słuchawce, innego jeżdżąc z nieruchomości na nieruchomość, a jeszcze innego kompletnie nic się nie działo. Jedno jest pewne. Działając jako „wolny strzelec” dużo trudniej zorganizować sobie dzień pracy niż pracując z biura. Rozpraszacze działają wtedy z potrójną siłą.

Kiedy zacząłeś myśleć o własnym oddziale?

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że praca Mobilnego doradcy daje znacznie więcej swobody niż prowadzenie stacjonarnego biura, które musi być otwarte w określonych godzinach. Niemniej jednak odkąd jestem czynnym agentem, moim marzeniem było otworzenie nowocześnie wyglądającego biura w świetnej lokalizacji. Gdy nadarzyła się więc okazja wynajęcia lokalu, nie zastanawiałem się długo.  Nasze biuro mieści się na ulicy Ogrodowej w Wołominie. W samym centrum tuż przy Urzędzie Miejskim, Sądzie oraz Wydziale Geodezji. Po sąsiedzku mamy także kilku notariuszy :). Trudno o lepsze miejsce! Otwarcie lokalu poprzedziło też wypracowanie swojej „marki agenta”- mam klientów głównie dzięki rekomendacjom lub zaufali mi dzięki dobrym opiniom w Google.

Dlaczego zdecydowałeś się na otwarcie oddziału w Wołominie? Skąd pomysł na taką lokalizację?

W Wołominie mieszkam od urodzenia, znam więc specyfikę i topografię miasta. Jestem zwolennikiem teorii, że Doradca ds. nieruchomości powinien mieć swój „rejon”. Ja znam Wołomin jak własną kieszeń. To jest moja przewaga. Orientując się w lokalnym rynku, jestem w stanie skutecznie pomóc moim klientom, m.in. trafnie oszacować za ile można realnie sprzedać nieruchomość. Poza tym bliska odległość od Warszawy, możliwość szybkiego przedostania się do niej, a zarazem dużo niższe ceny nieruchomości niż w stolicy, czyni w moim odczuciu rynek, na którym działamy bardzo atrakcyjnym.

Jeśli chodzi o otwarcie biura stacjonarnego - działamy krótko, ale już mamy klientów, którzy odwiedzają nas osobiście. Wiele osób woli przyjść i porozmawiać face to face, zamiast chwycić za telefon - to właśnie do nich chcemy dotrzeć.

Jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w Wołominie? Czy pandemia i wojna znacznie wpłynęły na lokalny rynek?

Pandemia spowolniła rynek tylko w początkowym okresie, dosłownie na chwilę, kiedy nie pracowali też notariusze. Ostatnie dwa lata były raczej okresem wzmożonego popytu na zakup nieruchomości. Sytuacja na Ukrainie spowodowała zwiększone zainteresowanie najmem. Małe inwestycyjne mieszkania i domy, które można przerobić na mieszkania/pokoje na wynajem są obecnie bardzo pożądane. Jeśli chodzi o decyzje zakupowe klientów, którzy poszukują nieruchomości dla siebie – tutaj wciąż nie ma przestoju w segmencie mieszkań budżetowych. Dużo mniej natomiast jest osób poszukujących droższych nieruchomości – powiedzmy powyżej 700 000 zł. Oczywiście wciąż na rynku są klienci gotówkowi, ale jest ich znacznie mniej niż osób, którzy nie mają możliwości kupić nieruchomości za środki własne. Podniesienie stóp procentowych wywołane nie tyle wojną, co dodrukiem pieniądza sprawiło, że znaczna część osób wspomagających się kredytem przy zakupie ma zdolność kredytową na dużo niższym poziomie niż jeszcze chociażby rok temu. Obserwujemy więc ruch na tańszych nieruchomościach. Klienci decydują się coraz częściej na zakup mieszkań pod Warszawą, gdzie ceny są dużo przystępniejsze niż w stolicy. Jest to dla nas olbrzymia szansa. Przewrotnie jeszcze dodam, że według mnie - obecnie jest bardzo dobry okres na wzięcie kredytu hipotecznego.
Oto moim zdaniem dwa kluczowe powody:
1) Niskie zdolności kredytowe sprawiają, że kupujący nie przeinwestuje kupując dom, na który tak naprawdę go nie stać.
2) Jako, że WIBOR jest wysoki – marże banków spadły. W momencie, gdy stopy procentowe (miejmy nadzieję) spadną – będziemy mieli bardzo tani kredyt.

Każdy z naszych Franczyzobiorców potwierdza, że największą trudnością przy budowaniu nowego oddziału jest znalezienie kompetentnych członków zespołu. Tobie już się to udało! Czy rekrutacja doradców ds. nieruchomości była problematyczna?

Rekrutacja doradców do mojego oddziału była moim debiutem jako HRowca :-). Nie ukrywam, że było to dla mnie niemałe wyzwanie. Musiałem dokonać „selekcji” i odmówić zatrudnienia kilku osobom. Część aplikujących „skreśliła się” sama, np. spóźniając się na umówione spotkania. Praca doradcy jest bardzo specyficzna. Dzień pracy nie kończy się o godzinie 16 – 17. Wiele spotkań agentów odbywa się właśnie wieczorami. Trzeba być w ciągłej gotowości do odbierania telefonów czy odpisywania na wiadomości na różnych kanałach. Gratyfikacja za wykonaną pracę następuje niekiedy z dużym opóźnieniem. To zdecydowanie nie jest praca dla osób przyzwyczajonych do etatu, otrzymujących stałą pensję co miesiąc. Uważam, że podczas rozmowy rekrutacyjnej należy mówić wprost o tym, że jest to naprawdę wymagająca praca. Mi udało się spotkać Paulinę i Karola, którzy rozumieją specyfikę tej pracy i akceptują wszelkie niedogodności – w tym konieczność pracy ze mną :)

Czy możesz opowiedzieć kilka słów o swoim zespole? Za co ich najbardziej cenisz?

Moi współpracownicy chcieli spróbować czegoś nowego w swoim życiu zawodowym. Oboje mają doświadczenie w sprzedaży. Paulina ma za sobą sukcesy w korporacji, obecnie prowadzi też firmę IT. Karol był właścicielem dobrze prosperujących lokali gastronomicznych. Obydwoje są ambitni, pracowici, wytrwali, szukają rozwiązań i chcą się uczyć nowych umiejętności. Te cechy są bardzo potrzebne w pracy doradcy ds. nieruchomości. Uważam, że bardzo szybko robią postępy. Wielu doświadczonych agentów mogłoby się od nich wiele nauczyć. Po niecałych trzech miesiącach wdrożenia – zarówno Karol, jak i Paulina mają wśród swoich ofert prawie same wyłączności, a pierwsze transakcje już się procesują.

Czy możesz zdradzić nam, w jakim kierunku planujesz rozwijać oddział w kolejnych latach?

Na pewno będziemy starać się umacniać w świadomości klientów z powiatu wołomińskiego jako biuro nieruchomości świadczące usługi na najwyższym poziomie. Naszym zadaniem na chwilę obecną jest udowodnić, że współpraca z dobrym biurem to przede wszystkim korzyść dla klienta. Chcemy również pokazać, że praca agenta to nie tylko pośrednictwo przy sprzedaży czy wynajmie. Moje wyobrażenie agenta nieruchomości jest następujące: Może on pomóc klientowi w wielu innych kwestiach: wyprowadzić stan prawny, wyjść z zadłużenia, zoptymalizować zyski ze sprzedaży lub najmu, czy nawet wziąć na siebie zarządzanie najmem. Aspektów związanych z rynkiem nieruchomości jest tak wiele, a my jako profesjonaliści powinniśmy pomagać na każdej płaszczyźnie, nie ograniczając się do „otwierania drzwi i brania prowizji”.

Jak dowiedziałeś się o Franczyzie w Północ Nieruchomości?

Tutaj nie będzie żadnej ciekawej historii :) Przeszukiwałem Internet w poszukiwaniu najkorzystniejszego dla mnie modelu. Oferta franczyzowa wydała mi się na tyle interesująca, że pojechałem do Krakowa na spotkanie. Spośród wielu spotkań, które odbyłem, współpraca z Północ Nieruchomości najbardziej odpowiadała mojemu wyobrażeniu. I tak oto jestem w Sieci!

Dlaczego zdecydowałeś się na współpracę jako Franczyzobiorca Północ Nieruchomości?

Ciekawym rozwiązaniem na początek działalności wydała mi się „Franczyza Na próbę”, która nie wymagała dużych nakładów finansowych na start i dawała możliwość zrezygnowania, gdyby coś poszło nie tak. Północ Nieruchomości zapewnia mi całe zaplecze prawne, wzory gotowych umów -  pewność że wszystko jest tak, jak należy. Dużą pomocą są też opracowane materiały marketingowe i promocyjne. Oszczędzam mnóstwo czasu i energii nie martwiąc się o oprawę graficzną banerów, teczek czy wizytówek. Można się skupić na właściwej pracy. Dla części naszych klientów bardzo ważne jest też to, że marka Północ Nieruchomości jest rozpoznawalną ogólnopolską Siecią. Daje im to poczucie bezpieczeństwa.

Co Twoim zdaniem jest największą zaletą współpracy z Północ Nieruchomości?

Bardzo cenię sobie dużą elastyczność, jaką daje mi sieć. Wartości, jakimi się kieruję, są spójne z marką. Nie mam nad sobą szefa i prowadzę biuro na własnych zasadach. Jako że praca pośrednika to też ciągła nauka i poszerzanie horyzontów, cieszy mnie także dostęp do szkoleń. Zawsze też mogę zadzwonić do Centrali lub do innego oddziału z prośbą o pomoc. Ludzie w Północ Nieruchomości są bardzo otwarci. Ja również staram się pomagać kolegom z branży.
Jeśli mógłbym Tobie, drogi czytelniku w czymkolwiek pomóc, możesz zadzwonić do mnie w każdej chwili – nawet jak nie jesteś w Sieci Północ Nieruchomości :)

Czy masz wskazówki dla osób, które zastanawiają się nad skorzystaniem z Franczyzy w Północ Nieruchomości?

Pierwsza wskazówka: Zadzwoń do kilku franczyzobiorców (mobilnych i Premium). Zadzwoń do mnie. Zapytaj,
jak wygląda współpraca z Północ Nieruchomości, jak wygląda praca agenta od kuchni.
Druga wskazówka: Nie rozpoczynaj współpracy jeśli jesteś totalnie „zielony”. Poświęć wcześniej trochę czasu na czytanie książek, słuchanie webinarów, udział w szkoleniach i spotkaniach branżowych. Podpatruj praktyków w mediach społecznościowych. Północ Nieruchomości zapewni Ci szkolenie „Na Start”, ale żeby osiągnąć więcej w tej branży – musisz czerpać wiedzę z wielu źródeł.
Współpraca z Siecią Północ Nieruchomości bardzo ułatwi Ci początki w branży. Opracowane dokumenty, materiały marketingowe czy szkolenia pozwalają zacząć przygodę z nieruchomościami w komfortowych warunkach,
nie stresując się np. RODO. Osoba, która chce zostać mobilnym doradcą, nie musi też na początku inwestować w biznes dużych środków. Ale przygotować do tej pracy musisz się w dużym stopniu sam.

Na początku roku nagrywaliśmy wywiad z Tobą, w którym pytaliśmy o aktualne trendy w nieruchomościach. Część z Twoich prognoz się sprawdziła! Czy na koniec, możemy znowu zapytać Cię o przewidywania na najbliższe miesiące? 

Ciężko cokolwiek przewidywać. Czy to w krótszym, czy dłuższym okresie. Jest wiele głosów, że ceny nieruchomości zaczną spadać. Ja zgadzam się z racjonalnym podejściem:

Po pierwsze: Nie można uogólniać całego rynku. Należałoby chociażby zapytać: Jaki segment nieruchomości?
W których miejscowościach? Kawalerki w dużych ośrodkach, czy 200-metrowe domy na wsi?
Po drugie: Czy możliwe jest, by inflacja ominęła rynek nieruchomości? Pamiętajmy, że ta branża zawsze reaguje z pewnym opóźnieniem na zmiany. Czas przyniesie odpowiedzi. Za dużo zmiennych wpływa na obecną sytuację.

Czego powinniśmy życzyć Tobie i Twojemu zespołowi na kolejne lata?

Naszym celem jest, by oddział Północ Nieruchomości Wołomin stał się cenioną i rozpoznawalną marką wśród mieszkańców powiatu Wołomińskiego. Chcielibyśmy, żeby klient dostrzegł różnicę w jakości, jaką dajemy,
żeby współpraca z agentem kojarzyła się z samymi korzyściami dla klienta. Długa droga przed nami, ale wytrwale będziemy do tego dążyć. Życzcie więc nam wytrwałości i cierpliwości – resztą zajmiemy się sami :)

Witamy w naszych szeregach i czekamy na pierwsze sukcesy!

Dołącz do zespołu Północy

Dołącz do nas i otwórz własne biuro nieruchomości Dowiedz się więcej