Kontakt

Pierwsze mieszkanie bez PCC, a szóste drożej

Uznaje się, że kupno pierwszego mieszkania jest dość dużym wyzwaniem nie tylko pod względem finansowym,
ale również prawnym, dlatego warto skorzystać z pomocy biur nieruchomości.

W Polsce jest wiele obowiązkowych podatków, jednym z nich jest podatek PCC czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten należy uiszczać przy zawieraniu różnych umów oraz dokonywaniu czynności cywilnoprawnych, jeśli ich przedmiotem jest jakaś rzecz lub prawo majątkowe.

Podatkiem PCC obciążone są między innymi następujące umowy i czynności cywilnoprawne:

  • umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  • umowa pożyczki,
  • umowa darowizny,
  • umowa o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności,
  • umowa spółki,
  • ustanowienie hipoteki.


Do tej pory wysokość podatku PCC wynosiła 2% od wartości nieruchomości i dotyczyła on transakcji zawieranych na rynku wtórnym. Zobligowany do płacenia tego podatku był nabywca nieruchomości, a z uwagi na to, że umowa kupna-sprzedaży ma formę aktu notarialnego, to odprowadzeniem tego podatku zajmował się notariusz.

W dniu 31 sierpnia 2023r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotycząca podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dla kupujących pierwszy lokal mieszkalny lub pierwszy dom jednorodzinny z rynku wtórnego nie będzie obowiązku zapłaty podatku PCC, a dokładniej zwolnione z PCC będą wyłącznie osoby fizyczne, które kupią na rynku wtórnym:

  • prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.


Zmiana ustawy dodaje też jeden wyjątek - dla osób, które posiadają już udział w nieruchomości, ale nie większy niż 50% i do tego nabyty w drodze dziedziczenia, również przysługuje zwolnienie z podatku PCC.

Dodatkowo, kupujący mogą połączyć kupno pierwszego mieszkania z rządowym programem „Bezpieczny Kredyt 2%” oraz z programem gwarancji „Kredyt bez wkładu własnego”, co wraz z zwolnieniem z podatku PCC pozwoli zaoszczędzić nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Kwotę tę będzie można przeznaczyć na remont zakupionej nieruchomości lub jej wyposażenie.

Kolejną zmianą w ustawie, jest regulacja podnosząca podatek PCC dla kupujących szóstą i kolejną nieruchomość do 6%. Nowy podatek PCC będzie obowiązywał już od 1 stycznia 2024r.

W świetle nowych przepisów, Ci którzy chcieliby kupić kilka mieszkań znajdujących się na jednej działce, a posiadają już co najmniej 5, to kupując szóste mieszkanie w obrębie tej samej inwestycji, a więc np. w jednym budynku wielorodzinnym lub na tym samym osiedlu, będą musieli zapłacić dodatkowy 6% podatek PCC.

Dołącz do zespołu Północy

Dołącz do nas i otwórz własne biuro nieruchomości Dowiedz się więcej